Karantiin taastuja moodi

Hei

Imelik aeg, kas pole? Suurem osa maailmast paanitseb. Koroonateemalist juttu oleks justkui nii palju aga samas üldse mitte piisavalt (mõtlen just reaalseid fakte, mitte teemakohast müra). Muidugi sellist postitust ma kunagi ei planeerinud, aga mõtlesin kirjutada, milline on taastumine karantiini ajal välja näinud ja mis mõtted üldse peas kogu selle olukorraga seoses on olnud.

Minu jaoks ainuke muutus on tegelikult olnud mitte koolis käimine. Okei, parima sõbraga ei saa ka enam kokku, aga toitumishäirest taastumine on minult varemgi palju energiat võtnud ja inimestega kohtumist palju vähendanud. Igatahes, karantiin tundub mulle justkui pikk nädalavahetus: koolitööd on palju, magan poole päevani ja istun täpselt sellisena nagu voodist välja lonkasin ka magama jäämiseni. Nüüd pole mul enam selle vastu midagi. Esimene reaktsioon karantiinile oli muidugi paanika. Kuna olen juba pikalt tagasilanguses kinni olnud, tekitas ärevust pidevalt kodus olemine (kardetud toidule ligipääsu), kindla rutiini puudumine, vähem liikumine, koolilõuna mitte eksisteerimine, hommikusöögi liiga varajane söömine (mis tähendaks vahepalasid, mida ma PEAKSINGI sööma, aga olen viimased kuud vältinud). Kogu see paanika ajas mõtted korraks väga sassi ja esimesel nädalal nutsin iga päev oma uue keha pärast ja tahtsin uuesti kaalust alla võtta. Olen õnneks sellest üle saanud ja üldse kõigist paanikamõtetest hakkan ka vaikselt taastuma. Äkki on just see karantiin võimalus taastumine korralikult käsile võtta ja lõpuks ära teha.

Samas hakkasin mõtlema, et mida oleks ma eelmisel aastal teinud. Arvatavasti poleks ma muretsenud ei vanaisa ega enda tervise pärast. Okei, oleks, aga lihtsalt teisest vaatenurgast. Ma oleks kartnud sellepärast, et kui kaua ma jõusaali nüüd ei saa. Või mis siis kui haigestungi koroonasse ja sellest taastumine võtab veel jõusaalis käimise võimaluse minult pikemaks ajaks ära. Kuiiii hirmus oleks kui poes poleks ka kõiki neid 10 toitu, mida ma veel süüa tohin ja julgen. Oota- kas enam üldse tohingi ja julgengi? Äkki polekski koroonasse nakatumine nii halb. Vähemalt ei saaks süüa ja äkki saaks veel kaalust alla võtta. Pean tõdema, viimast mõtlen vahel praegugi.

Vaatamata viimasele, olen suurepäraselt mõistma hakanud, et taastumine oli alati hea idee.

Kogu karantiini situatsiooniga seoses olen sotsiaalmeedias näinud nii palju tõestust dieedikultuurile. Viimane, millest muide kirjutasin vaid paar postitust tagasi, leiab aset igal pool sotsiaalmeedias 24/7. Mitte, et dieete kogu aeg ei reklaamitaks, nüüd on see lihtsalt eriti esiplaanil. Muidugi on mul selle kohta ka palju öelda.

Esiteks, inimesed, kes jagavad videoid trennidest, et “ikka saledaks jääda”. Trenni tegemine, et ennast hästi tunda ja tugevam olla, pole kunagi halb. Trenni tegemine, et “saledaks jääda” on juba toksiline suhtumine. Liikumine peaks olema midagi, mida me naudime. Meie keha peaks olema miski, mida kõige rohkem usaldame. Ometi on liikumisest saanud karistusviis ja meie kehadest rasvapõletusmasinad.

Teiseks, kõik need naljad, kuidas tuleme karantiinist paksudena välja. Ma ei väida nüüd, et kellegi huumorimeel vale oleks, aga nii nagu pole praegune situatsioon vabandus rassismi jaoks, pole see vabandus ka ülekaaluliste inimeste halvustamiseks või rasvafoobia reklaamimiseks. Kui sa võtad karantiini ajal kaalust juurde, oli su kehal seda ka vaja. Nii kurb on kuulata, kuidas inimesed kurdavad, et nad ei suuda praegu söömist lõpetada, sest neil on piiramatu ligipääs köögile. Ainus, mida see näitab, on keha energiadefitsiit.

Ma ei taha öelda, et mind ajavad närvi need postitused, kus räägitakse kuidas “ka minu jõusaal on kinni ja pean toituma tavapärasest ebatervislikumalt, oleme kõik selles koos”, aga nad teevad mu kohe kindlasti kurvaks. See pole normaalsus, selle nimi on ortoreksia. Haigus, millest ma siin rääkinud pole, aga ma arvan, et minulgi oli anoreksia ja ortoreksia segamini. Ja jällegi järjekordne näide, et meedia on teinud toitumishäired normiks. Ühe mikrolaineahjus valmistatava eine söömine või vähema brokkoli tarbimine ei muuda korraga su keha C-vitamiini taset ja ei tee sind koroonale lihtsamaks ohvriks. Sama jõusaaliga: see, et trenni vahelejäämine tekitab paanikat, on hetkel ainus probleem. Mis kõige õudsem on see, et tihti ei mõisteta, et ainus ebatervislik aspekt kõige selle juures pole mitte kaalust juurde võtmine, vaid just hirm selle ees.

Neljandaks ja viimaseks, need tegelased, kes kasutavad oma platvorme selleks, et jagadagi nippe karantiinis vormi hoidmiseks. Kui sul on sotsiaalmeedias hääl antud, kasuta seda viiruse kohta info jagamiseks. Anna võimalust inimestel annetada. Mida iganes. Suure platvormi omamine peaks andma võimaluse inimesi aidata, mitte ennast vihkama panna.

Jällegi, liikumine pole halb! Kui sul on võimalus jalutamas käia või tahad toas ringi tantsida, tee seda. Aga ainult siis kui sa tahad liigutada ja see teeb sind õnnelikuks. Ausalt, praegu pole maailmas tähtsaim asi “rannavormi” (mis on kõigil juba olemas muide) saavutamine/hoidmine.

Kokkuvõttes, palun kasutage oma häält, et keskenduda hetkeses kriisis abivajajatele. Parim viis enda eest hoolt kanda on puhata, toidust piisavalt energiat saada, oma lähedastega kontakti hoida (muidugi mitte kokku saades) ja ka käsi regulaarselt pestes.

Parimat lootes

Gretel

2 thoughts on “Karantiin taastuja moodi

  1. Nõustun sada protsenti. Need dieediartiklid ja videod ajavad lihtsalt nii närvi. Endal on ka hullult raske kodus passida ja ooteid süüa ja kõike teha. Õnneks mul ka õde töötab kodust ja ta niiöelda kontrollib, et ma mingit toidukorda vahele ei jätaks – ilma selleta ma ilmselt ühtki lõunat üldse ei sööks… raske aeg on praegu. Me peame tugevad olema.

    Liked by 1 person

    1. Jaa, minu jaoks on väga oluline olnud mõista, et dieedikultuuri niikuinii ära kaotada ei saa. Ehk siis pean ise seda eirama ja tugev olema, muud võimalust lihtsalt pole.

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s