Säästu kunn

Tere!

Nonii-nonii, vaadake mind, pean antud lubadustest kinni! Kuna eelmine blogipostitus oli kohati natuke…igav, siis mõtlesin, et võiksin ülikooli temaatikast kinni pidades hoopis millestki praktilisemast kirjutada – rahast. Või noh, selle säästmisest. Vot nüüd julgen küll nentida, et olen oma ala ekspert, sest ega säästu kunn pole minu egoistlikult määratud hüüdnimi endale, vaid selle tiitli olen oma sõpradelt saanud.

Raha ja mina = <3, ausalt. Sedagi olen teistelt kuulnud. Ma ei nõustu ütlusega, et raha ei osta õnne. Okei, äkki, aga raha annab kindlustunde ja minu jaoks on see üks olulisemaid (kui mitte kõige olulisem) tundeid üldse. Mind ajab nii närvi, kui näiteks tutvumisõhtutel söödetakse inimestele hüpoteetiline ultimaatum ette, umbes “Kas kohtuksid praegu oma eluarmastusega või saaksid miljon eurot?”. Ma ei lähe närvi sellepärast, et see raske küsimus oleks. Vastupidi – ilmselgelt valiks ma raha?? Ok, tõenäoliselt seletaks see ka asjaolu, et olen terve elu vallaline olnud, AGA samas on mul rahaga lood täitsa tibens-tobens oma vanuse kohta…kokkusattumus? Kindlasti mitte.

Siiski, ma pole alati olnud hull säästja. Hinges kindlasti, kuid reaalsuses mitte. Mullu kevadel sõitsin pea iga päev Värskast Räpinasse, et tellitud pakke koju vedada. Selline kulutamishullus saatis mind eelmise aasta suve lõpuni, mis on ka mõistetav – ma olin noor (see oli pool aastat tagasi, aga ma polnud siis veel KAKSKÜMMEND :)) ) ja esimest korda suurlinna elu kogemas, muidugi kasutasin ma võimalust ja elasingi nagu üks uhke linnapreili ikka. Igatahes, nüüd olen 180° pöörde teinud ja endale iseloomulikult iga-sendi-lugeja, seega jagan nippe, kuidas (tudengina) säästa.

 1. SOODUSTUSED! Soodukad on selleks, et neid kasutada. Mina näiteks võtan igal teisipäeval Maxima ja Rimi nädalapakkumiste lehed lahti ja hakkan aga uurima, mida ja kust ma ostan. Kui mul midagi teistest poodidest vaja on, näiteks Coopist maitsepärmi, siis ootan ja jälgin enne ostmist paar nädalat, et ega allahindlus silma ei paista. Lisaks – sügavkülm on su parim sõber! Ma kasutan oma lemmiktoodete soodukaid ikka nii ära, et saaksin pikalt ostudega elatud. Nii on mu sügavkülmas tihti ka jogurtit, lavashi, ciabattat jne.
 2. Uuri välja, mis tooted on teatud poodides odavamad. Kui ise ei viitsi uurida, siis kirjuta mulle. Tänu oma pikaajalisele mälule tean nüüdseks poodides vähemalt enda ostukorvis tihti olevate toodete hindu peast ja ega ma kitsi pole, võin oma teadmisi ka teistele jagada. Näiteks tofut ostan alati Prismast, seal on maitsestamata ploki hind 1,89€. Rimis on sama toote hind 2,39€. Ma pole matemaatikas hea, aga näen, et raha ma säästan ja see on peamine. Muide, kui keegi siin lugejatest Võrust on ja/või seal tihti käib, siis Notsude pood (kesklinna Jaagumäe, aga me ei räägi muust nimest, peale Notsude poe)!!!!!!! Hüüumärke võiks veel lisada. Mandlipiima ostan ALATI sealt, ilma soodukatagi vähemalt 50 senti odavam liiter kui Tartu poodides. Ma olen seal vahel saanud Rimis üle 3€ maksvaid vegan jogurteid 9 SENDIGA. Kokkuvõttes: armastan Notsude poodi! ❤
 3. Kliendikaardid ja erinevate pakkumistega e-kirjade lubamine! Siin polegi midagi muud öelda.
 4. Toidupoodide e-poed. Internetist nädalaks või paariks ettetellimine aitab hästi a) emotsioonioste vältida ja b) toidukordi rahulikult planeerida. Mina ise tellin enamasti Barborast, sest seal on alati tasuta kojuvedu ja väga tihti pakutakse ka erinevaid sooduskuponge. Rimi on teine e-pood, kust tellin, kuid tavaliselt ootan selleks kas nende kurikuulsaid mammutipäevi või lihtsalt minule kasulikke pakkumisi. Rimi boonus on kindlasti personaalsed pakkumised, tänu millele oma lemmiktooteid sealt tihti viiendiku võrra odavamalt saan.
 5. Poekettide oma liinide tooted! Ok kõik praegu söögi kohta käinud, aga no oleme ausad, see on ka asi, mille peale kõige rohkem kuus raha kulub (peale üüri, aga selle pealt säästmiseks peaksin Annelinna kolima ja seda ma ei tee). Igatahes, mida ma selle all mõtlen on muidugi Coop, Rimi Basic, Rainbow, Optima linija jne. Minu lemmikasi maailmas on hetkel Rimi Basic kalapulgad. Sellest on juba inside joke saanud, aga no tõsiselt – 900g ja 2,5€! Geniaalne. Rainbow toodab häid ja odavaid taimseid tooteid, näiteks parim sojajogurt (1,49€, võrreldes Alproga, mis on tavaliselt 2,39€ ja pole ka nii hea).
 6. Facebook marketplace, Yaga, Basaar jne. Nagu enne mainisin, oli netis šoppamine minu nõrk külg veel vähem kui aasta tagasi. Nüüd olen avastanud, et tegelikult on olemas nii minu rahakotile kui ka keskkonnale (võrreldes nt kiirmoe ostmisega eksole) palju paremad võimalused. Kui praegusesse korterisse kolisin, oli mul üpris palju mööblit vaja. Mida ma tegin – avasin Facebooki marketplace’i ja hakkasin aga šoppama. Ma pakun, et säästsin vähemalt 200€. Yagast ja Basaarist olen väga palju riideid ja meigitooteid tellinud ja jällegi, säästetud summa on tõenäoliselt suur.
 7. Kui oled üliõpilane, siis kasuta vastavaid soodukaid! Minu avastus oli näiteks see, et kõikide Tartu Ülikooli muuseumide ja asutuste külastus on tudengitele tasuta. Nii olen botaanikaaias päris mitu korda juba kilpkonnadega rääkimas käinud. Lisaks saab ISIC pangakaardiga (vist) kõikides söögikohtades hea mitu protsenti arvelt alla. Ja siin pole mõtet mul öelda, et ärge käige väljas söömas, seda juhtub niikuinii. Säästmine ei peaks tähendama elu elamata jäämist. Soodukate juures peaks muidugi ka linnaliinide kuukaardid ära mainima – ärge unustage neid ISIC pangakaardiga siduda, et saaks oma bussisõidud poole odavamalt sõidetud.
 8. Jälgi elektri börsihinda ja planeeri näiteks pesupesemine selle järgi. Ma ise tegelikult küsin elektrihinda alati sõbrantsilt, kes mulle siis armsalt teavitab, kas tohin pesumasina käima panna või ei. Minul on õnneks elektriarved väikesed (fikseeritud pakett? ma ei tea neid termineid), kuid siiski jälgin nii elektrihinda kui ka mõttetu tarbimise vältimist.
 9. Uuskasutuskeskus ja Humana. Taevane arm, kui tihti ma neid kohakesi külastan. Humanast sain suvel näiteks oma lemmikud püksid TASUTA. Elu on ilus! Aga ei, jällegi, keskkonna- ja rahakotisõbralik valik. Muidugi peab mõlema puhul õigel ajal õiges kohas olema, aga samas jällegi, vahel veab nii nagu mul ja saadki oma lemmiku riideeseme peaaegu (minu puhul täielikult) tasuta. Minu soovitus – vaata ka vastassugupoole riideid. See, miks 2022. aastal seni riideid soo järgi eristatakse, on teema mõneks teiseks postituseks, kuid nipp jääb samaks. Minul on kapis ikka väga mitu “meeste”pusa ja -särki, mis on mugavad, soojad ja mõnnad. Tegelikult saab oma stiiliga siduda kõike ehk ära heida meelt, kui tundub, et mitte midagi ei sobi! Tõenäoliselt pole sa lihtsalt kõikidele riietele pilku peale visanud.
 10. Ära säästmisega hulluks mine. Nagu enne mainisin, ei peaks säästmine tähendama vähem täisväärtuslikku elu. Kui su telefon on ikka katki ja uut on vaja, siis ära mine üliodavat kasutatud varianti ostma, tõenäoliselt vahetad sellegi uuesti välja. Kõigega peaks kehtima hea rusikareegel, mille oma sõbralt sain: ühe kasutuse hind > ühe ühiku hind. Ehk näiteks kui ostad odava panni, mida saad vaid pool aastat kasutada, on ühiku hind küll väike, kuid kasutuse hind suhteliselt kirves. Kui ostad topelt hinnaga panni, kuid leiad sellele kümmekond aastat kasutust, on tulemus vastupidine. Ühesõnaga, peamine on ostud läbi mõelda ja raha targalt kulutada 🙂

Ärge kindlasti säästmisega tervist rikkuvate ekstreemsusteni minge. Näiteks mina magasin mitu kuud kivikõva lahtikäiva diivani peal, mida mulle valutav selg ning jala närvipõletiku raviks ostetud valuvaigistite virnad seni meenutavad. Tagantjärele tarkus, aga kui miski ikkagi elukvaliteeti rikub, siis selle rikkuja elimineerimine väärib kasvõi kopsakamat väljaminekut.

Ma loodan, et sellisest praktilisemast postitusest on mõnele noorele iseseisvat (tudengi)elu alustavale säästjale alguseks abi. Mina lähen nüüd jälle elektri börsihinda uurima, sest sain eile paaritunnise odavama elektrihinnaga ainult ühe masinatäie pestud.

Andke teada, kuidas teil läheb ka ja muidugi kui kellelgi peaks veel säästunippe olema, siis ma olen üks suur kõrv (silm?)!

Tsautsau

Ütlesin küll juba tsautsau, aga nagu mul kombeks, siis kirjeldan pildikest ka. Just mõni päev tagasi olid Rimis hullud soodukad ja siis seal ka käisin. Siit pildilt veel kolm nippi:

 1. võta kaasa oma poekott;
 2. eelista pakendatud juur- ja puuviljadele “puutumata versiooni” ehk ma tegelikult vahetasin need kapsa-porgandi pakid lõpuks kapsapea ja 10 porgandi vastu välja;
 3. sügavkülmutatud juurikad – säästad aega, raha ja oled kindel, et need ei lähe halvaks! Win-win-win!

Vot nüüd julgen küll tsautsau öelda!

2 thoughts on “Säästu kunn

 1. Omg täpselt minu masti postitus. Täiega kõigi nende asjadega nõus! Mis veel on kaval, on see, et kui sa peaksid kuskilt toitu tellima, siis ma tavaliselt võtan hiinaka või mingi india koha (kui see toit maitseb) – portsud on nii suured, et RAUDSELT saad järgmisel päeval ka vähemalt ühe toidukorra. Seega isegi koju tellida võib! Mingeid nippe on kindlasti veel, mis mulle hetkel pähe ei tule, aga mida ma hullult kasutanud olen… no näiteks hea koht on veel Realiseerimiskeskus toidu jaoks ning kindlasti igast need Gemossid ja asjad, Kaupmehest saab vahest head kraami, kui selle piirkonda satud… Muidugi mu meelest Facebooki vegan grupp on tore – kohe saad teada, kui mõni asi sooduses ning Tallinnas vähemalt on Foodsharing grupp olukorraks, kui sul midagi üle jääb. Või siis seal pakutakse ka sageli kodutoitu – saad tasuta terve prae?! Mis elul viga. Mina olen saanud sealt näiteks tasuta muidu kirve hinnaga kohviube ning hunniku külmutatu marju-puuvilju-muud head. 😀 Raudselt on mujal Eestis ka sarnaseid gruppe.

  Like

  1. Mõni hiinakas on alati hea idee, mu terve pere kasutab seda võimalust tihti!! Ja ma mõtlesin ise ka postituses Alko1000 mainida näiteks (mu close friends storydest tead väga hästi, et seda poekest ma fännan), aga siis mõtlesin, et eks odavaid poode leiavad teisedki 😀 Samas jubedalt palju inimesi käib ikka Selveris (no offence) ja ma mõtlen küll, et kust inimesed seda raha saavad😭
   Foodsharing grupis vaatan igal õhtul pilte, kuidas Tartu kapikesi täidetud on, aga ma ei ela ühegi lähedal ja lihtsalt kannatlikult ootan, et mõni siia kanti ka jõuaks 😀

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s